FırsatlarımızAvrupa Fırsatı

Avrupa Gönüllülük Hizmeti(AGH) Nedir?

Eğitim kurumlarımız ve içinde yaşadığımız toplum ve aile hayatımız gençlerimizi hayata hazırla-makta yetersiz kalmaktadır. Küçük yaşlardan başlaya-rak bir sınav maratonunun içine düşen çocuklarımız ve gençlerimiz geleceklerini yönlendirme konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan pek çok gencimiz ise bunun en büyük kanıtı. Bu çıkmazdan kurtulabilmek için gençleri-mizin kendi kabuklarının dışına çıkarak kim olduklarını keşfetmeleri ve seçeneklerini fark etmeleri gerekiyor.

Peki, bunu nasıl yapacaklar?

Bu sorunun cevabı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) olabilir :) Türkiye Ulusal Ajansının sunduğu onlarca programdan birisi olan AGH (yada İngilizce ismi ile European Voluntary Service / EVS) ile 18-30 yaşları ara-sında yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebil-mekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebil-mekte ve 18-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmamakta-dır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vs.) Bir AGH pro-jesi, kısa süreli (2-8 hafta –sadece engellilere ve imkanları kısıtlı gençlere yönelik) ya da uzun süreli (2-12 ay) olarak bir AB ülkesinde gönüllü olmanıza imkan tanımaktadır.

NE YAPMALISIN?

  1. Kendine bir gönderen kuruluş bulmalısın. Yani bir dernek, vakıf, belediye… http://europa.eu/youth/evs_database sitesinde sağ tarafta bulunan arama kutularında “country” bölümünde Turkey’i seçip, EVS (AGH) akreditasyon türü olarak “Sending” (Gönderen kuruluş) kısmını seçince bütün gönderen kuruluşlara ulaşabilirsin!Ama daha kısa bir yolu var! Nasıl mı?Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi bu programa akredite olan Gönderen, Ev Sahibi ve Koordinatör (Sending / Receiving / Coordinatior, S/R/C) bir kuruluş!!! :)
  2. Bunu da hallettin…:) Şimdi;http://europa.eu/youth/evs_database sitesine girip yanına da İngilizce bilen bir arkadaşı alıp projeleri incelemelisin. Yine sağ taraftaki arama motorunda “country” bölümüne gönüllü hizmet yapmak istediğin ülkeyi seçmelisin (örneğin France/Fransa). Sonra EVS (AGH) akreditasyon türü olarak Receiving yani Ev Sahibi olan kısmını seçeceksin. Son olarak da gönüllü olarak çalışmak istediğin organizasyonun konusunu da seçince.. Bütün istediğin organizasyonlar karşında!
  3. Küçük kutucukta yer alan organizasyonların hepsine tık’layıp çok güzel projeler buldun! Şimdi ne yapacaksın? Bulduğun en az 10 projenin çıktılarını alıp gönderen kuruluşunun kapısına dayanmalı!...
  4. Bir şeyleri unuttun ama! Evet, İngilizce öz geçmişini hazırlamalı ve neden Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmak iste-diğini, kişisel özelliklerini, Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin sana ne kazandıracağını anlatan bir sayfalık motivasyon mektubu yazmalısın...
  5. Gönderen kuruluşla beraber; öz geçmişin ve motivasyon mektubunla, ev sahibi kuruluşlara başvuruda bulunmalısın...
  6. Cevap geldi! Olumsuz, olumsuz, olumsuz veee nihayet bir projeden kabul aldın....
  7. Şimdi hemen çantanı hazırlayıp yola mı çıkmalı? Hayıııııııııır! Aklındaki bütün soruları ev sahibi kuruluş ile görüşerek gidermelisin! ;)

 

Detaylı Bilgi İçin http://www.ua.gov.tr/

 

İletişim İçin

Aybüke ÇALIŞKAN

Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi

Avrupa Gönüllü Hizmeti Koordinatörü

E-mail: aybuke.caliskan@kizilay.org.tr

Avrupa Fırsatı 

İstiklal mah. İki Eylül caddesi Kızılay iş merkezi No:4 Kat:6 26010 Odunpazarı / ESKİŞEHİR
Telefon/Faks: +90 222 - 221 99 00-01-02-03 / +90 222 - 221 99 05   E-Posta: info@eskisehirkizilay.org.tr

online ziyaretçi: 5
Toplam 741.694 Ziyaretçi
Avrupa Gönüllü Hizmeti Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus Türkiye Ulusal Ajansı